Wyszukiwarka

Wesele w Kazimierzu Dolnym

5 maja 2019

Organizując wesele na Lubelszczyźnie można być spokojnym o znalezienie odpowiedniego domu weselnego, sali czy zakątka dla najbliższego grona przyjaciół i rodziny. Nasz region obfituje nie tylko w najlepszych usługodawców, eleganckie sale weselne czy piękne inspiracje. Lubelszczyzna to również niesamowite miejsca, niepowtarzalne scenerie zaaranżowane przez doskonałość przyrody i doskonale utrzymana i zadbana architektura. Jednym z wyjątkowych miejsc na Lubelszczyźnie, gdzie organizując wesele zapewniacie sobie magiczną atmosferę – jest Kazimierz Dolny.

Niezwykle urokliwe nadwiślańskie miasteczko będące perełką województwa Lubelskiego, to nie tylko ulubieniec mieszkańców “tutejszych”, ale i gości spoza województwa.

Dlaczego warto organizować wesele w Kazimierzu? Jakie są możliwości? Na jakie lokale zwrócić uwagę? I co Kazimierz jest w stanie zaproponować każdemu kogo wita z otwartymi ramionami?

Jesteśmy pewne, że po przeczytaniu wpisu rozkochacie się w tym mieści tak jak my!

Kazimierz nad Wisłą, rys historyczny

Początki miasteczka sięgają XI wieku. W 1181 roku osada Wietrzna Góra znajdująca się na jednym ze wzgórz została przekazana przez Kazimierza Sprawiedliwego w ręce norbertanek z podkrakowskiego Zwierzyńca. Norbertanki na cześć darczyńcy nazwę zmieniły na Kazimierz- w 1249 roku nazwa ta została odnotowana po raz pierwszy. Kazimierz drugiego członu nazwy – Dolny doczekał się dopiero w latach późniejszych – zabieg ten został zastosowany w celu odróżnienia osady od założonego pod Krakowem Kazimierza.

W 1325 roku Władysław Łokietek ufundował kościół parafialny, a w 1406 roku Władysław Jagiełło dokonał lokacji na prawach magdeburskich – co oznaczało, że miasteczko otrzymało prawo do handlu i zjazdów. Zostały wytyczone ulice, rynek i działki pod zabudowę, bez części północnej. Została ona pozostawiona dzięki czemu rynek otwarty jest na farę i zamek. W 1519 roku dożywotni urząd starosty kazimierskiego trafił w ręce Mikołaja Firleja i jego syna Piotra. Przez 125 lat władania rodu Firlejów został przebudowany zamek, a po pożarach kolejno w latach 1561 i 1585 – przy wykorzystaniu skał wapiennych z okolicznych wzgórz, zostały odbudowane spichlerze i domy mieszkalne. Dzięki rodzinie Firlejów odpowiednio zadbane było też uprzywilejowanie miasta w handlu zbożem pomiędzy Kazimierzem Dolnym a Gdańskiem. Handel odbywał się na spławach Wisły, a Gdańsk nie raz przyczynił się do rozwoju miasteczka – dzięki czemu rody Przybyłów, Czarnotów czy Celejów doszły do ugruntowanej pozycji i zyskały ogromne znaczenie. W XVI wieku osiedlający się franciszkanie na Wietrznej Górze przebudowali klasztor i rozbudowali kościół.

W 1656 roku niestety wojska szwedzkiego króla Karola Gustawa dokonały spalenia miasta i zamku. Późniejsze przemarsze wojsk i zarazy przyczyniły się do całkowitego upadku, a ratunku szukano w wydanym dekrecie przez Jana III Sobieskiego, który pozwalał kupcom ormiańskim, żydowskim i greckim osiedlać się. Dekret ten jednak nie pozwolił długo cieszyć się gospodarczym ożywieniem, a kolejne polsko-szwedzkie wojny całkowicie pogrążyły miasto. Podupadł handel, a rozbiory odcięły Kazimierz od rynków zbytu.

Podczas powstania listopadowego w 1831 rozegrała się bitwa pod Kazimierzem Dolny, a po 38 latach miasto utraciło prawa miejskie. Skutkiem tego było przekształcenie Kazimierza Dolnego w miejscowość stricte wypoczynkową. Powstające w okoliczny wąwozach wille i pensjonaty przeznaczone były przede wszystkim dla letników z Lublina i Warszawy.

W 1940 roku ponownie na kartach historii Kazimierza zapisało się smutne wydarzenie- Niemcy utworzyli tutaj getto dla ludności żydowskiej, w którym umieścili ponad 2 tysiące ludzi. Dopiero po 4 latach dzięki 69 armii i 7 samodzielnemu korpusowi kawalerii gwardii 1. Frontu Białoruskiego Armii Czerwonej miasto zostało wyzwolone. Dzięki Karolowi Sicińskiemu na polecenie ówczesnego ministra kultury, w znacznym stopniu po zniszczeniach II wojny światowej Kazimierz Dolny został odbudowany.

Dziś miasteczko jest jednym z najpiękniejszych miejsc Lubelszczyzny, a pielęgnowane i stale rozwijające się życie kulturowe i dostępność licznych atrakcji połączonych z całokształtem Kazimierskiego piękna stanowi obowiązkowy punkt turystyczny na mapie Polski.

Wieczór panieński i kawalerski w Kazimierzu Dolnym

Zaczynając od samego początku w Kazimierzu Dolnym warto urządzić wieczór panieński i kawalerski. Liczne atrakcje dostępne w miasteczku i jego obrębie pozwolą Wam zorganizować ten wyjątkowy czas na spokojnie lub jeśli wolicie – bardziej rozrywkowo.

Dla zwolenników wieczoru panieńskiego czy kawalerskiego w spokojnym klimacie urlopowym – Kazimierz Dolny to doskonała lokalizacja. Piękno architektury otaczającej miasteczko, zabytki historyczne, liczne galerie przepełnione wspaniałymi dziełami sztuki, bulwar nadwiślański i dostępność wielokulturowej kuchni w kazimierskich knajpkach to z pewnością wartość dodana każdej świętowanej tutaj okazji. W samym Kazimierzu znajdziecie również mnóstwo hoteli, dworków i pokoi do wynajęcia wyróżniających się wysokim standardem, a dostępność wynajmu w ścisłym centrum zapewni niepowtarzalny klimat.

W Nałęczowie – położonym zaledwie 30 minut drogi od Kazimierza – znajdziecie Uzdrowisko Nałęczowianka, w którym zorganizowany panieński czy kawalerski będzie wspaniale spędzonym czasem, regenerującym ciało i umysł.

Jeśli jednak jesteście miłośnikami bardziej rozrywkowo spędzonego czasu tuż przed ślubem jest i doskonałe rozwiązanie dla Was – Off Road po Kazimierzu Dolnym i okolicznych wąwozach lessowych oraz miejscowościach. Leśne drogi pośród wspaniałej przyrody, wyprawa do najpiękniejszych zakątków i czy możliwość samodzielnego poprowadzenia terenówki – to gwarancja doskonałej zabawy połączonej ze zwiedzaniem okolicy. Dostępność różnych rodzajów off roadu to doskonałe rozwiązania dla osób rozpoczynających dopiero swoja przygodę z tego typu rozrywką, ale i dla zorientowanych już w temacie.

Wesele w Kazimierzu Dolnym

Kazimierz to nie tylko pięknie zachowana architektura i nieskalana przemysłem otaczająca przyroda. W tym urokliwym, acz niewielkim miasteczku znajdziecie mnóstwo lokali, w których z powodzeniem zorganizujecie wesele marzeń. Są to nie tylko piękne sale weselne w Kazimierzu Dolnym, ale też wspaniałe otoczenie.

O to kilka z nich:

HOTEL KRÓL KAZIMIERZ

Iście królewskie wnętrza okraszone obsługą na najwyższym poziomie i indywidualnym podejściem do każdej przyszłej Pary Młodej.

Hotel w ramach pakietu podstawowego gwarantuje nowożeńcom:

  • Piękną bankietową salę,
  • Bankietowe okrągłe stoły – dla 10 osób każdy,
  • Konfigurację stołów okrągłych i prostokątnych,
  • Apartament dla Nowożeńców,
  • Pokoje dla Gości w specjalnych cenach,
  • Rabaty na alkohol.

Dokonały Szef Kuchni przygotuje dla Was menu dopasowane do Waszych oczekiwań i preferencji, a dzięki doświadczeniu w organizacji wesel możecie liczyć na profesjonalne doradztwo podczas przygotowań do uroczystości.

Jeśli interesuje Was pełna oferta hotelu, znajdziecie ją TUTAJ.

HOTEL KAZIMIERZÓWKA

Obiekt położony zaledwie 300 metrów od zamku to doskonałe miejsce do urządzenia przyjęcia eleganckiego w niepowtarzalnej scenerii, a dostępność terenu zielonego otaczającego hotel i sąsiadującego wąwozu daje możliwość organizacji ślubu w plenerze.

Więcej o tym wspaniałym miejscu poczytacie w profilu tej firmy na stronie  TUTAJ.

PENSJONAT KAZIMIERSKI

Stylowo urządzone wnętrza, doskonałe dania kuchni z całego świata oraz świetna lokalizacja to cechy wyróżniające Pensjonat na tle kazimierskich lokali. O tym wyjątkowym miejscu pisałyśmy już przedstawiające je Wam w katalogu, znajdziecie tam wszystkie dokładne informacje dotyczące organizacji wesela TUTAJ.

DOM ARCHITEKTA SARP

Niezwykle urokliwy obiekt, idealnie harmonizujący z przepiękną architekturą Kazimierza, położony w ścisłym jego centrum. Wykwintna kuchnia, niepowtarzalne wnętrza, a co więcej znajdziecie TUTAJ.

WIATRAKOWO

Niepowtarzalne siedlisko położone w sąsiedztwie Kazimierza Dolnego, idealne do organizacji przyjęcia w aranżacji nawiązującej do przyrody, sielskiej aury wiejskiej i staropolskiego klimatu.

Jest to miejsce idealne dla osób ceniących sobie spokój i relaks z dala od miejskiego zgiełku.

Drewniany dom z werandą, skrywający się za piękną okoliczną legendą oraz nieco nowszy, ale równie urokliwy budynek z dostępnym kamiennym tarasem- to niezwykłe miejsce, znacznie wyróżniające się na mapie Lubelszczyzny.

Siedlisko otoczone wąwozami, lasem, orzechowym sadem oraz ponad stuletnimi modrzewiami, tworzy wyjątkową atmosferę- idealnie nadającą się na scenerię dla bardzo wyjątkowej uroczystości.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Są to lokale, które z ręką na sercu polecamy, jednocześnie będąc pewnymi, że jeśli na któreś wybierzecie, to Wasze wesele stanie się wydarzeniem dokładnie odzwierciedlającym Wasze marzenia i plany.

Kazimierz Dolny to wyjątkowa perełka kulturowa Lubelszczyzny. Decydując się na spędzenie tutaj tego jednego z najważniejszych wspólnych dni możecie być pewni, że niepowtarzalna romantyczna atmosfera miastecka wdzięcznie otuli Was i Waszych gości, zapewniając rodzinną przepełnioną miłością atmosferę oraz piękne wspomnienia.

Podziel się tym postem

X