Wyszukiwarka

Ślub konkordatowy

20 lutego 2019

Witamy na stronie LubelskieWesele.pl!

Chcemy, aby nasz blog był prowadzony wspólnie z Wami i rozwiązywał Wasze problemy. Temat, od którego chciałybyśmy zacząć, to kluczowa sprawa podczas organizacji swojego wymarzonego ślubu i wesela. Zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji!

Kiedy pomyślimy o organizacji swojego ślubu i wesela, zazwyczaj pierwsze do głowy przychodzi nam miejsce uroczystości, Goście, suknia ślubna czy pierwszy taniec. A wizja idealnej uroczystości ślubnej i weselnej, powinna zacząć się od podstawy – czyli od skompletowania wszystkich dokumentów, bo bez nich ani rusz.

W Polsce możemy spotkać się z pięcioma rodzajami zawieranych ślubów, a są to mianowicie:

  • Ślub KONKORDATOWY
  • Ślub CYWILNY
  • Ślub KOŚCIELNY/ WYZNANIOWY
  • Ślub JEDNOSTRONNY
  • Ślub HUMANISTYCZNY

 

jakie dokumenty do ślubu konkordatowego

Tym, z którego obecnie korzystają najczęściej osoby pragnące sformalizować swoją miłość, jest ślub KONKORDATOWY.  I nim dziś się zajmiemy, a charakterystykę pozostałych przybliżymy Wam w kolejnym  poście, który pojawi się w poniedziałek.

Zacznijmy więc od początku

Możliwość zawarcia ślubu konkordatowego weszła w życie w 1998 roku. Dzięki ratyfikacji ówczesnego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego i Papieża Jana Pawła II, taki rodzaj ślubu stał się zawarciem małżeństwa wyznaniowego wywołującego skutki cywilno-prawne. W praktyce oznacza to, że Pary Młode nie muszą zawierać oddzielnie ślubu cywilnego i kościelnego, bo ślub konkordatowy to akt prawny i ceremonia kościelna w jednym.Zdecydowanie się na taki rodzaj ślubu to oczywiście ograniczenie wizyt w Urzędzie Stanu Cywilnego do minimum, nie mniej jednak lista dokumentów ściśle obowiązuje każdego.

Ślub w innej parafii

Ślub konkordatowy zgodnie z tradycją – jak w przypadku ślubu kościelnego – najczęściej zawierany jest w parafii Panny Młodej lub Pana Młodego. W przypadku, kiedy decydujecie się na ślub w nie swoim kościele należy od księdza swojej parafii uzyskać dokument zwany LICENCJĄ, zezwalający na zawarcie ślubu w innej parafii niż swoja. Kiedy uzyskacie licencję w okresie od 6 do 3 miesięcy, należy udać się do parafii, w której odbędzie się uroczystość zaślubin.

Ślub konkordatowy – dokumenty

  • DOWODY OSOBISTE
  • ŚWIADECTWO CHRZTU, ważne 3 miesiące
  • ŚWIADECTWO BIERZMOWANIA, ważne 3 miesiące
  • ZAŚWIADCZENIE O UCZESTNICTWIE I UKOŃCZENIU KURSU PRZEDMAŁŻEŃSKIEGO I SPOTKAŃ W PORADNI RODZINNEJ, w przypadku tego wymogu, jeśli nie posiadacie go w dniu wizyty w kancelarii, można donieść w późniejszym terminie.

Na podstawie zgromadzonych dokumentów urzędnik kościelny spisze protokół przedślubny i rozpisze zapowiedzi. Pamiętajcie jednak, że obowiązek poinformowania swojej parafii o planowanej uroczystości i prośba o zapowiedzi spoczywa na Waszych barkach. Następnie w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące (tyle są ważne dokumenty) należy udać się do Urzędu Stanu Cywilnego.

Wymagana jest obecność obojga przyszłych małżonków oraz:

  • DOWODY OSOBISTE
  • SKRÓCONY ODPIS AKTU URODZENIA
  • W PRZYPADKU WDOWY/WDOWCA NIEZBĘDNY JEST AKT ZGONU WSPÓŁMAŁŻONKA.

Pobierana jest również opłata skarbowa w wysokości 84 zł. Jeśli nie wystąpią żadne przeciwwskazania, zostanie Wam wydane zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności uniemożliwiających zawarcie małżeństwa. Przed wizytą w Urzędzie Stanu Cywilnego warto uzgodnić z partnerem, jakie nazwisko będzie nosiła Panna Młoda oraz jakie nazwisko będą nosiły wasze dzieci – będzie to informacja zawarta na zaświadczeniu.

 

 

Na tydzień od dnia ślubu należy raz jeszcze udać się kancelarii i zabrać ze sobą:

  • DOKUMENTY, WYDANY W URZĘDZIE USC O BRAKU PRZECIWWSKAZAŃ do zawarcia małżeństwa.
  • POTWIERDZENIE O ODBYTYCH ZAPOWIEDZIACH W PARAFIACH

Natomiast tuż przed ślubem powinniście dostarczyć:

  • ZAŚWIADCZENIE O ODBYTYCH SPOWIEDZIACH PRZEDŚLUBNYCH

 

A w dniu ślubu zostaną podpisane przez Was i Waszych świadków zgodę na skutki cywilno-prawne małżeństwa konkordatowego, więc pamiętajcie, aby mieć przy sobie DOWÓD OSOBISTY – Wy i Wasi świadkowie.

Lista dokumentów i obowiązków, których należy się podjąć przed zawarciem ślubu konkordatowego, być może przeraża swoją objętością, ale to obowiązki, których nie unikniecie.Dlatego warto zająć się tym odpowiednio wcześnie, aby na drodze do Waszego wymarzonego ślubu i wesela nic nie stanęło. A nic też tak nie zagwarantuje udanej zabawy, jak spokój i brak nerwów.

Bardzo chcemy poznać Wasze zdanie czy wpis jest przydatny i odpowiedział na pytanie dotyczące organizacji ślubu od formalnej strony? Macie jakieś rady? Coś byście dodały? Zachęcamy do dyskusji, a jeśli macie pytania znajdziecie na nie odpowiedź w zakładce WEDDING PLANNER.

Podziel się tym postem

X