Wyszukiwarka

Rodzaje ślubów w Polsce

28 lutego 2019

W poprzednim wpisie przybliżyłyśmy Wam charakterystykę ślubu konkordatowego i pomogłyśmy usystematyzować sprawę związaną z kompletowaniem dokumentów. Dziś bardziej w formie ciekawostki chcemy zapoznać Was ze specyfiką pozostałych rodzajów ślubów, jakie są zawierane w naszym kraju. W niektórych przypadkach trochę może rzadziej- ale się zdarzają. 

Ślub cywilny

W odróżnieniu od ceremonii konkordatowej, zawierany jest jedynie w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie Pary Młode zamiast przysięgi – jak ma to miejsce w świątyni – składają tylko oświadczenie, a cała uroczystość trwa maksymalnie 20 minut. 

Aspektem bardzo pozytywnym dla zakochanych jest też fakt, że ślub cywilny można zawrzeć dużo szybciej i od pewnego czasu nie obowiązuje regionizacja – co zwalnia z obowiązku uzyskania dokumentu na kształt “licencji” (pisałyśmy o tym w poprzednim poście, który macie tutaj: https://lubelskiewesele.pl/slub-konkordatowy/). Ślub cywilny to również doskonałe rozwiązanie dla rozwodników z brakiem unieważnienia poprzedniego małżeństwa – w przypadku ślubu kościelnego jest on w takiej sytuacji niemożliwy. Do zaślubin cywilnych bez przeszkód mogą przystąpić osoby niewierzące czy niepraktykujące. 

Kluczową zaletą jest też to, że ślub cywilny daje bezproblemową możliwość zorganizowania ceremonii w plenerze – która z każdym sezonem staje się co raz bardziej popularna. Kwestia stroju to też kwestia elastyczna – bez ogólnie narzuconych reguł. Do ślubu cywilnego można przystąpić w stroju skromnym, niekoniecznie w bieli   

Źródło : Kinga Materek Florysta

Ślub humanistyczny 

Rodzaj uroczystości, która nie pociąga za sobą żadnych skutków prawnych, a mimo to wciąż zyskuje na popularności. Ślub humanistyczny za centrum uważa – jak sama nazwa wskazuje – człowieka, a dokładnie Parę Młodą. Dlatego przebieg ślubu zależy tylko i wyłącznie od tego czego oczekują zakochani, jakie mają potrzeby i upodobaniaCałe wydarzenie prowadzone jest przez mistrza zwanego “celebrantem”, który również w pełni dostosowuje się do wytycznych przyjętego wcześniej scenariusza. Przysięga może być w całości stworzona przez Parę Młodą, może składać się z ulubionych wierszy, cytatów lub wspomnień czy opowieści o miłości.  

Z możliwości uroczystości humanistycznej korzystają przede wszystkim osoby, które: 

  • nie chcą lub nie mogą sformalizować związku, a chciałyby w wyjątkowych okolicznościach złożyć sobie przysięgę,
  • chcą w indywidualny sposób przeżyć zaślubiny, niejednokrotnie można spotkać się w takim przypadku ze ślubem w kinie, na plaży czy po prostu w miejscach, które nie są licencjonowane na śluby cywilne, 
  • uważają, że ślub cywilny to za mało i zależy im na nadaniu uroczystości wymiaru bardziej rozbudowanego. 

W Polsce ślubów humanistycznych udziela Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. 

Ślub jednostronny 

Określany również małżeństwem mieszanymWystępuje w przypadku: 

  • ślubu kościelnego osoby wierzącej z ateistą, 
  • ślubu osób o różnych wyznaniach, 
  • prawa cywilnego – ślub osoby wierzącej z rozwodnikiem.

O rodzajach małżeństw mieszanych można dokładnie poczytać w Instrukcji Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w kościele katolickim. Bardzo ważną jest tam informacja dotycząca tego, że duszpasterz, zachowując delikatność wobec reprezentowanych przekonań, wyjaśni otwarcie zasady nauki katolickiej dotyczącej jedności, nierozerwalności małżeństwa oraz jego celów” . Z czego wynika, to że pomimo różnic dzielących Państwa Młodych, założenia i zasady wiary katolickiej są przestrzegane i szanowane.

Rodzaje ślubów to dość obszerny temat, o którym można dyskutować na pewno dłużej.  Ciekawe jesteśmy, jak Wy odnosicie się do tych spraw? Jakie macie zdanie na temat podejścia do tematu i co sądzicie na przykład o ujęciach prawnych?  

Dawajcie znać! 

Do zobaczenia! 

Podziel się tym postem

X